Projekt CERTYFIKAT PRZYJACIELA MATEMATYCZNEGO ZOO w roku szkolnym 2012/2013


dla kółka matematyczno-przyrodniczego
prowadzonego przez panią Anitę Kozdębę
przy Szkole Podstawowej im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego
w Nowej Dębie

uczniów w kółku: 13opiekun kółka: Anita Kozdęba

opis działalności kółka:

Kółko matematyczno-przyrodnicze prowadzone przez panią Anitę Kozdębę przy Szkole Podstawowej im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego w Nowej Dębie

Analiza wyników uczniów osiągniętych na sprawdzianie końcowym po szkole podstawowej oraz obserwacja pracy uczniów nasunęły mi wniosek, iż uczniowie mają problem przede wszystkim z zastosowaniem wiedzy w praktyce. Poza tym matematyka wydawała im się nieciekawa, monotonna i zbyt trudna.
Chcąc zmienić to nastawienie uczniów do przedmiotu matematyk zdecydował się na napisanie programu innowacyjnego, którego głównym założeniem jest rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania matematyką. Chciał pokazać, że matematyka nie jest taka trudna, jest ciekawa i jest obecna w życiu codziennym. Program koła ma być swoistą promocją matematyki.

Zakłada różnorodne formy, metody pracy m.in. wykorzystywanie programów komputerowych, rozwijanie sprawności manualnych uczniów, organizowanie wystaw prac uczniów, ćwiczenie poszczególnych elementów matematycznych poprzez zabawę, a także dokumentowanie swoich prac, tworzenie pomocy dydaktycznych, zabawek matematycznych, tworzenie gier planszowych o tematyce matematycznej.
Duży nacisk jest położony na aktywny udział uczniów w zajęciach, samodzielne zdobywanie informacji, korzystanie z różnych źródeł informacji jak również nauczenie ich pracy w zespole poprzez tworzenie różnorodnych projektów. Program ten został podzielony na moduły. Dobór i kolejność realizowanych treści zależeć będzie od nauczyciela, jest on programem o charakterze spiralnym, zagadnienia mogą być uzupełniane na poszczególnych etapach nauki w trudniejsze elementy.

Koło matematyczne odbywa się raz w tygodniu, treści matematyczne poszerzone są o treści z zakresu informatyki oraz nauk przyrodniczych. Na zajęciach rozwiązujemy ciekawe zadania, korzystamy z różnego typu multimedialnych programów edukacyjnych. Celem kółka jest również przygotowanie uczniów do konkursów matematycznych ogólnopolskich takich jak np. Edi czy międzynarodowych takich jak Kangur, na którym już kilka razy uczniowie zdobywali wyróżnienia oraz nagrody za dobre wyniki.
Poza tym odbywają się cykliczne konkursy międzyklasowe pod hasłem: ZABAWY Z KRÓLOWĄ NAUK. Co roku organizowany jest konkurs MISTRZ ŁAMIGŁÓWEK MATEMATYCZNYCH, którego celem jest rozwój logicznego myślenia. Uczniowie motywowani są do rozwijania swoich zainteresowań w dziedzinie nauk ścisłych, już troje z naszych uczniów zostało studentami Politechniki Dziecięcej i uczestniczyło w wykładach i laboratoriach na Politechnice Rzeszowskiej.

Kolejnym ciekawym przedsięwzięciem było zorganizowanie wycieczki do Centrum Nauki Kopernik, w trakcie której uczniowie mogli uczyć się przez zabawę, poprzez doświadczenia i różnego typu eksperymenty. Była to dla nich wspaniała lekcja fizyki, chemii, matematyki i szeroko rozumianych treści matematyczno-przyrodniczych czy technicznych. Bawimy się również matematyką wykorzystując origami, tworząc gry planszowe, makiety szkoły.

 

< powrót