klasy IV-V
Tata zaplanował wycieczkę dla całej rodziny do pobliskiego parku krajobrazowego.
ZADANIE 1.
Na mapie wykonanej w skali 1 : 400000 park jest oddalony od domu o 9 cm.
Jaka jest rzeczywista odległość parku krajobrazowego od domu?
ZADANIE 2.
Rodzina składa się z rodziców i trójki dzieci w wieku szkolnym. Bilet wstępu do parku dla dorosłej osoby kosztuje 8 zł, dla dzieci jest dwa razy tańszy. Ile będą kosztowały bilety wstępu do parku dla całej rodziny?
ZADANIE 3.
Tata wybrał pociąg jako środek lokomocji. Bilet rodzinny, który mógł kupić kosztuje 65 zł ale z okazji Dnia Ojca cenę tego biletu obniżono o 9,50 zł. Ile kosztuje ten bilet po obniżce?
ZADANIE 4.
Tata przygotował na wycieczkę dla każdego butelkę wody, kanapkę, jabłko oraz batonik. Jedna butelka wody kosztuje 1,20 zł, batonik 2,85 zł, koszt kanapki to 3,60 zł. Wszystkie jabłka ważyły 0,8 kg i kosztowały 2,80 zł. Jaki był koszt prowiantu dla całej rodziny?
ZADANIE 5.
Czy potrafisz wyznaczyć cenę 1 kg jabłek?
ZADANIE 6.
Każde dziecko dostało kieszonkowe na drobne zakupy. Pierwsze dziecko dostało 5 zł, drugie 20 zł a trzecie 50 zł gdyż tylko takie nominały tata miał w portfelu. Dzieci miały rozmienić te pieniądze i równo się nimi podzielić. Jak mogły to zrobić?
Zapowiada się fajna rodzinna przygoda!