Projekt CERTYFIKAT PRZYJACIELA MATEMATYCZNEGO ZOO
w roku szkolnym 2015/2016


dla kółka matematycznego
prowadzonego przez panią Małgorzatę Nowak
przy Szkole Podstawowej nr 1
im. Komisji Edukacji Narodowej w Słupcy

uczniów w kółku: 21opiekun kółka: Małgorzata Nowak

Kółko matematyczne prowadzone przez panią Małgorzatę Nowak przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Słupcy

Opis działalności kółka

"Przedmiotem nie jest sama nauka a rozwój dziecka,
Nie napychanie głów bezużytecznym balastem,
A przygotowanie ich do życia."
Janusz Korczak


Rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, budzenie w nich pasji poznawczej i aktywności, zachęcanie do przejawiania inicjatywy i realizowania własnych pomysłów, rozwijanie umiejętności poszukiwania różnorodnych, niestandardowych rozwiązań to tylko nieliczne z zadań koła matematycznego prowadzonego w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupcy.
Na zajęciach realizujemy m.in. zagadnienia: "Własności liczb", "Drama na matematyce", "Logika ponad wszystko", "Geometria da się lubić", "Matematyczne łamigłówki", "Matematyczne fantazje", "Lekcja twórczości z obrazami", "Matematyczne dyktando", "Ciekawostki matematyczne", "Budowanie siatek i modeli brył", "Matematyka z życia wzięta, matematyka a zdrowie" i wiele innych. W czasie zajęć uczniowie mają okazję: uczestniczyć w "uczcie poetycko - matematycznej", rozwiązywać zadania dotyczące praktycznych zastosowań matematyki, włączyć się w zabawę klockami, tangramami rozwiązywać zagadki, rebusy, łamigłówki, wykorzystać komputer do nauki matematyki, zapoznać się ze sztuką składania papieru. Organizujemy warsztaty "Matematyka w kuchni" czy "Matematyka w sztuce". Tworzymy własne lapbooki.
Przy doborze metod i form pracy przyświeca nam myśl Konfucjusza "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól działać, a zrozumiem i rozwinę skrzydła". Dlatego też kładziemy szczególny nacisk na metody aktywne, których założeniem jest zaangażowanie uczniów w proces dydaktyczny. "Coś nowego", niecodziennego rozbudza ciekawość poznawczą uczniów, zajęcia czyni atrakcyjnymi, daje nieograniczone możliwości zgłębiania swojej wiedzy, rozwija aktywność twórczą. Komputer i tablica interaktywna są nieodłącznym elementem naszej pracy. Często odwiedzamy ciekawe strony internetowe powiązane z matematyką, rozwiązujemy testy online, korzystamy z zamieszczonych gier, zabaw i ćwiczeń interaktywnych. Niezbędnikiem jest strona www.matzoo.pl, która pokazuje, że matematyka może być łatwa i interesująca.
Całość poczynań związanych z "matematyczną przygodą" uczniowie dokumentują w specjalnie przygotowanym portfolio.
Zajęcia wspierają aktywność własną ucznia, wzbudzają ciekawość i wyrabiają poczucie własnej wartości. Nie wymagają rywalizacji, kształtują współdziałanie. Atmosfera zajęć jest przyjazna, sprzyja kształtowaniu twórczych postaw uczniów.
"Przygoda z matematyką" dostarcza dużo wrażeń... i na pewno nie kończy się, a wręcz przeciwnie staje się inspiracją do dalszych działań.

 

< powrót